Czekanie na wizytę u lekarza nie należy do najprzyjemniejszych doświadczeń. Często wiąże się ze stresem i niepokojem. Warto więc urządzić poczekalnię w taki sposób, aby działała na pacjentów w sposób relaksujący i uspokajający. Powinna zapewniać im maksymalny komfort i nie powodować negatywnych skojarzeń. Jak to osiągnąć?
Słów kilka o psychologii koloru
Na pacjentów oczekujących na wizytę lekarską z pewnością pozytywnie wpłyną jasne wnętrza. Wydaje się, że najlepszym rozwiązaniem jeżeli chodzi o aranżację poczekalni jest wnętrze nowoczesne o minimalistycznym charakterze. Barwy, które doskonale wpiszą się w ten nurt to przede wszystkim jasne, stonowane kolory. Natomiast powinniśmy zdecydowanie unikać jaskrawych i zimnych barw. Delikatne, ciepłe wnętrze wywoła u pacjentów wrażenie przytulności. Pozwoli się nieco zrelaksować i uprzyjemni czekanie. Biel jest doskonałym pomysłem na przyjazną poczekalnię. Warto jednak pamiętać o tym, że biel ma różne odcienie i można ją fantastycznie skontrastować elementami wykonanymi z drewna, zwłaszcza tego, o widocznym usłojeniu. Wprowadzi to do wnętrza bardziej domowy klimat.
Światło i zapach, czyli pozytywne oddziaływanie na zmysły
Bardzo ważnym elementem aranżacji poczekalni jest odpowiednie oświetlenie. Powinno mieć ono barwę białą ciepłą. Jaskrawe i zimne światło nie wpływa pozytywnie na oczekujących pacjentów. Przede wszystkim bardzo męczy wzrok. Powoduje również zły nastrój. Warto zwrócić uwagę również na zapach. Szpitalny zapach chyba nikomu nie kojarzy się pozytywnie. Jest bardzo drażniący. Dlatego należy postarać się o to, aby wnętrze poczekalni wypełnił jakiś przyjemny zapach. Pacjenci z pewnością to docenią.
W trosce o wygodę pacjentów… wybór mebli do poczekalni
Najważniejsze elementy wyposażenia poczekalni to oczywiście odpowiednie siedziska. Dobór wygodnych krzeseł jest szczególnie istotny, gdy czas oczekiwania na wizytę jest długi. Krzesła powinny pasować do całej aranżacji wnętrza, ale nie jest to jedyne kryterium ich wyboru. Głównym czynnikiem, który powinniśmy brać pod uwagę jest komfort oczekujących. Krzeseł powinno być na tyle dużo, aby każda osoba, która pojawi się w poczekalni miała zagwarantowane miejsce siedzące.
Plastikowe czy drewniane krzesła są z pewnością tańszą opcją. Są również łatwiejsze do utrzymania w czystości. Jednak o wiele wygodniejsze są miękkie krzesła tapicerowane. Zawracajmy jednak uwagę na materiał, z którego wykonana jest tapicerka. Wybierzmy taki, który nie wytrze się zbyt szybko i nie będzie się łatwo brudził.
W przypadku większej poczekalni dobrym rozwiązaniem mogą okazać się ławki. Mamy do wyboru takie, które stanowią jedną całość lub składają się z kilku połączonych ze sobą krzeseł. W trosce o wygodę pacjentów można pokusić się nawet o ławkę z podłokietnikami. Zaletą ławek jest ich wytrzymałość oraz solidność. Są również bardziej funkcjonalne od pojedynczych krzeseł.
Ciekawą opcją, jednak przeznaczoną do miejsc o bardziej prestiżowym charakterze są wygodne sofy i fotele. Poczekalnia zyskuje dzięki nim bardziej nowoczesny i stylowy wygląd. Niewątpliwie jest również bardziej komfortowa.