Czy nowoczesne ławki sprawdzą się w sali konferencyjnej?

W wielu firmach sale konferencyjne, recepcje czy poczekalnie są swego rodzaju wizytówką biura. W poczekalni klienci przebywają jednak określony odcinek czasu. Natomiast sale konferencyjne przeznaczane są do realnej pracy przez dłuższy czas. Najważniejszym aspektem ich urządzania staje się więc komfort korzystania z danego pomieszczenia. Szczególną role odgrywają w nich siedziska. Poza szerokim wyborem różnego typu krzeseł konferencyjnych,  producenci posiadają obecnie w swojej ofercie bardzo nowoczesne ławki. Pytanie brzmi, czy faktycznie rozwiązania takie sprawdzają się w salach konferencyjnych?

Nowoczesne ławki niewiele mają wspólnego z meblami, które jeszcze do niedawna  można było spotkać w miejscach użyteczności publicznej oraz poczekalniach. Ich producenci stawiają przede wszystkim na ergonomię. Ławka ma zapewnić użytkownikom podobny komfort jak pojedyncze krzesła konferencyjne. Na solidnym, najczęściej metalowym stelażu umieszczane są więc siedziska. Ich liczba zależy od konkretnego modelu ławki. Możemy więc spotkać zarówno ławki dwu i trzy osobowe, jak i dłuższe cztero, a nawet pięcioosobowe.

Krzesła wchodzące w skład ławki charakteryzują się dużą ergonomią. Wyposażone są zazwyczaj w duże, wygodne siedziska, bardzo często tak wyprofilowane, aby nie powodować ucisku na odcinku ud. Oparcia również posiadają odpowiednie wyprofilowanie. Zapewniają kręgosłupowi właściwą postawę siedzącą. Jest to niezwykle ważne, gdyż podczas konferencji czy roboczych spotkań użytkownicy spędzają w nich wiele czasu, mając rzadkie okazje do rozprostowania kręgosłupa. Nie da się ukryć, że człowiek jest istotą mobilną. Pozycja siedząca nie należy zatem do ulubionych pozycji naszego kręgosłupa. Ergonomiczne siedzisko pozwala odciążyć nieco zarówno sam kręgosłup, jak i mięśnie go podtrzymujące. W nowoczesnych ławkach komfortowe siedzisko jest chyba najbardziej istotne. Wielu ekspertów za jeden z najważniejszych elementów krzesła konferencyjnego uznaje podłokietniki. Okazuje się, że dostępne na rynku nowoczesne modele ławek bardzo często posiadają to udogodnienie. Dzięki temu że ramiona opierają się na podłokietnikach następuje odciążenie kręgosłupa, i nawet kilka godzin spędzonych w pozycji siedzącej nie jest już tak dużym wyzwaniem.

Sale konferencyjne mogą posiadać rozmaite układy. Oczywiście nie przy wszystkich ławki okażą się dobrym rozwiązaniem. Sprawdzą się z pewnością w przypadku tzw. sal teatralnych lub widowiskowych wyposażonych w rzędy siedzisk, bez stołów. Taki układ zapewnia największą pojemność i zmieszczenie największej liczby osób. Połączenie ławek ze stołami, zwłaszcza takimi, jak owalne może okazać się problematyczne. Bardzo ciekawą opcją może być natomiast wyposażenie każdego z siedzisk ławki w niewielki pulpit. Pozwala on na odłożenie niezbędnych rzeczy czy sporządzanie notatek ze spotkania.