Jak wybrać odpowiednie krzesło obrotowe?

​Odpowiednie krzesło obrotowe to podstawa, aby móc w odpowiedni sposób pracować lub cieszyć się rozrywką. Jeżeli pracujemy lub spędzamy czas wolny przy biurku, właściwy fotel obrotowy to niezbędny element, w który musimy się wyposażyć.

Wybór odpowiedniego krzesła obrotowego nie jest jednak proste. Na rynku czeka ogrom marek i modeli, a i same przedziały cenowe, w których oferowane są te produkty, są bardzo od siebie różne. Jak więc, z masy tak wielu ofert, wybrać dla siebie tę najlepszą?

Czy krzesło obrotowe musi być drogie?

Zdecydowanie nie, chociaż nie zalecamy zakupu najtańszych z nich, w cenie 200 czy 300 zł. Często są to fotele mało trwałe, niewygodne i niewarte zakupu. Jest to faktem tym bardziej, gdyż, jeżeli dopłacimy kolejne 200-300 zł, uda nam się kupić już fotel kilka klas lepszy, wygodny, ergonomiczny i naprawdę trwały.

Jeżeli chcemy zakupić więc przyzwoite krzesło obrotowe, warto wydać na nie od 400 do 600 zł. Nie jest to kwota wygórowana, oferująca nam naprawdę akceptowalne warunki pracy, rozrywki, czy jakość samego fotela.

Z czego powinno być wykonane krzesło obrotowe?

Idealnym rozwiązaniem dla wielu jest naturalna skóra, lecz nie będziemy mogli się na nią zdecydować, jeżeli nasz budżet będzie ograniczony. W takim przypadku często alternatywą wydaje się skóra ekologiczna, lecz nie zawsze jest to właściwe rozwiązanie. Wynika to z faktu, że może ona skutecznie uniemożliwić wentylację i przepływ powietrza, przez co nasze plecy, zwłaszcza latem, będą niemal przyklejać się do krzesła wykonanego właśnie ze skóry ekologicznej.

Dodatkowo, w przypadku tańszych modeli, potrafi się ona bardzo niszczyć, i to dość szybko. Alternatywą jest tutaj odpowiednie membrana, z której wykonane są fotele. Jest ona przewiewna, wytrzymała, a same fotele wyglądają dobrze, chociaż na pierwszy rzut oka niekoniecznie wydają się wygodne – to jednak tylko pozory.

Krzesło obrotowe – ergonomiczność

Kiedy wybieramy krzesło obrotowe, powinno być ono ergonomiczne. Oznacza to, że powinno być ono jak najbardziej dopasowane do naszego ciała i jego specyfiki. Aspekt ten tyczy się oparcia, siedziska oraz opcji regulacji danego fotela. Oparcie siedziska powinno być wygodne, odpowiednio wysokie oraz profilowane, wskazana jest również obecność poduszki lędźwiowej, natomiast idealnym rozwiązaniem jest moment, gdy poduszka ta jest jednocześnie regulowana.

Podobnie jest z siedziskiem – nie może być ono ani zbyt płytko, ani zbyt głęboko osadzone, musi być wygodne, profilowane, wykonane z wysokiej jakości wypełnienia, dodatkowo musi być odpowiednio duże – najlepiej, aby siedzisko sięgało ¾ naszego uda w momencie, gdy w nim siedzimy.

Na koniec, warto pamiętać o podłokietnikach czy zagłówkach. Powinny być one obecne nawet w modelach za 400-600 zł, jednak trudno oczekiwać, by w tej cenie zawsze były one regulowane.

Mechanizm krzesła obrotowego

Warto wybrać takie krzesła biurowe, które będą miały wytrzymały i zaawansowany mechanizm. Powinien pozwalać nam on nie tylko regulować wysokość fotela, ale również poruszać oparciem, blokować je w dowolnym położeniu, a dodatkowo wybrać tryb bujania się, gdy oparcie pozostaje ruchome i reaguje na nasze opieranie się o nie, z odpowiednią siłą.

Gwarancja na krzesło obrotowe

Na koniec warto zwrócić uwagę na długość gwarancji na dane krzesło obrotowe. Nawet w cenie od 400 do 600 zł wcale nie musi wynosić ona tylko 2 lata, chociaż to faktycznie najczęstsze rozwiązanie. Jednak już w tej cenie możemy zdecydować się na fotel, którego gwarancja wyniesie 3, 5 lub nawet 10 lat – a to sprawia, że fotele takie prawdopodobnie będę bardziej wytrzymałe, zwłaszcza w kontekście potencjalnych uszkodzeń mechanizmu w nich zastosowanego.

Jak wybrać właściwe krzesło obrotowe?

Dobre krzesło obrotowe to takie, które po prostu dopasowane jest do nas i naszych wymagań. Powinno być wygodne, wyposażone w zagłówek, podłokietniki i poduszkę lędźwiową, nie powodować utrudnionej wentylacji pleców, a do tego oferujące wiele opcji regulacji. Dzięki temu będzie można dopasować dane krzesło do naszych realnych i faktycznych wymagań.

Na koniec warto pamiętać, by nie kierować się wyglądem, zwłaszcza gdy nasz budżet jest ograniczony. Mozę się bowiem okazać, że zapłacimy niemal wyłącznie za niego, a krzesło obrotowe w niskiej cenie musi być przede wszystkim wygodne, wytrzymałe i ergonomiczne, a jego wygląd powinien zejść na dalszy plan.