Rolety zewnętrze stają się w naszym kraju coraz popularniejsze. Zakładane są zarówno w domach jednorodzinnych, jak i mieszkaniach (zwłaszcza na parterze).  

Rolety Zewnętrzne posiadają szereg zalet – skutecznie chronią przed silnym promieniowaniem słonecznym oraz ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów i przechodniów. Na rynku zakupić można rolety zewnętrzne manualne oraz różnego typu systemy wyposażone w mechanizmy elektryczne (także bezprzewodowe). Oba rodzaje posiadają swoje zalety i wady – znajdują zwolenników i przeciwników.

montaz-rolety-e1463114811180

Montaż rolet elektrycznych – szybkie w użyciu

Z cała pewnością rolety zewnętrzne elektryczne są dużo wygodniejsze i szybsze  w użyciu. Ich podnoszenie i obniżanie jest bardzo proste, wymaga bowiem jedynie naciśnięcia jednego przycisku. Panel z nimi można umieścić w zasadzie w dowolnym miejscu, takim, które będzie zawsze “pod ręką” (najlepiej jednak nie przy samych roletach). Co ważne, można ustawić je tak, że wszystkie rolety w danym pomieszczeniu będą jednocześnie podnosić się lub opadać. Jest to rozwiązanie bardzo wygodne np. w salonie czy sypialni.

Rolety elektryczne zdalnie sterowane – radiowo ?

Nowością na rynku  jest natomiast sterowanie rolet zewnętrznych za pomocą fal radiowych, czyli pilota bezprzewodowego. W tej sytuacji  gdy wykonamy montaż rolet zewnętrznych należy pamiętać o pilocie, aby go nie zgubić. Najlepiej odstawiać go w jedno, stałe miejsce. Można również dodatkowo, na wypadek zgubienia pilota, zaopatrzyć się we włączniki, takie same jak w przypadku tradycyjnych rolet elektrycznych.

Montaż Rolet manualnych

Rolety zewnętrzne manualne wymagają natomiast ręcznego podnoszenia i opuszczana. Może być to dość uciążliwe i zabierać sporo czasu, zwłaszcza jeśli okien z roletami w domu jest kilka. Dodatkowo zwijacz musi zostać dobrany idealnie do wymiaru i ciężaru rolety. Wówczas obsługa będzie nieco łatwiejsza.  
Rolety zewnętrzne ręczne psują się dosyć rzadko, zwijacz poza tym zawsze można w prosty sposób rozmontować i od nowa go zawinąć.

Cała procedura montażu rolet jest prosta i zajmuje stosunkowo niewiele czasu. Jeśli używamy jednak systemów elektrycznych sprawa jest nieco trudniejsza. Zwijacz wówczas najczęściej znajduje się w ścianie (razem z silnikami), pod tynkiem. Psują się co prawda rzadko, gdyż posiadają specjalne zabezpieczenia przed przeciążeniem. W przypadku wystąpienia awarii konieczne jest częściowe rozebranie tynku. Warto więc pomyśleć o zakupie zwijaczy z silnikami natynkowymi lub zlicowanymi z tynkiem. Dzięki temu rozwiązaniu naprawa będzie o wiele łatwiejsza i nie będzie wymagała ściągania tynku ze ściany.

montaz-rolet-poznan-e1463114843676

Gdy nadejdzie awaria…

Gdy w mieszkaniu lub domu dojdzie do awarii zasilania niemożliwe będzie opuszczanie oraz podnoszenie rolet zewnętrznych z systemem elektrycznym. Ewentualnie będzie wymagać to rozmontowania wszystkich zwijaczy.  Jednak trzeba pamiętać, że w większych miastach awarie prądu zdarzają się raczej rzadko, a jeśli już mają miejsce to są raczej szybko usuwane (do kilku godzin). Kupując rolety elektryczne warto zainwestować w montaż silników rolet z zabezpieczeniami przeciążeniowymi oraz funkcją automatycznego zatrzymywania się rolety po natrafieniu na jakąś przeszkodę.

Moc silnika powinna zostać dobrana do rozmiaru danej rolety (odpowiada za to jej producent). Jest to szczególnie istotne w przypadku dużych rozmiarów rolety tarasowej (silnik nie może być zbyt mały).
.Rolety ręczne są na pewno rozwiązaniem tańszym niż te elektryczne. Te drugie nie należą bowiem do najtańszych. Dobrze wykonane rolety manualne także mogą posłużyć z powodzeniem dłuższy czas. Rolety z systemem elektrycznym są jednak opcją wygodniejszą i łatwiejszą na co dzień w obsłudze.

Warto mieć też na uwadze, że sterowanie radiowe nie zawsze jest w stu procentach funkcjonalne, zwłaszcza kiedy w mieszkaniu lub domu jest duża ilość rolet. Wymaga to bowiem kilku pilotów, których przechowywanie może być w dłuższej perspektywie czasu nieco kłopotliwe. Rolety elektryczne działające na czujniki natynkowe montowane na ścianie są natomiast bardzo wygodne w użyciu. Zebranie wszystkich włączników rolet w jednym miejscu (na jednym wspólnym panelu) to rozwiązanie niezwykle komfortowe dla mieszkańców domu jednorodzinnego lub mieszkania.

Related Posts

Rolety Elektryczne

2016-11-19 21:50:29
admin

18

Czyszczenie żaluzji i rolet

2015-11-27 05:28:39
admin

18

Panele japońskie

2016-12-24 02:51:08
admin

8

Żaluzje bambusowe

2016-12-24 00:09:32
admin

8

rolety okienne automatyczne

2016-12-20 16:12:25
admin

8

Jaki materiał na rolety wewnętrzne?

2016-12-14 11:38:02
admin

8

Rolety do łazienki

2016-12-14 02:23:14
admin

8

Różnorodne Rolety

2016-11-19 22:57:38
admin

8

Zalety rolet rzymskich

2016-11-19 22:12:49
admin

8

Zadaszenie tarasu

2016-11-19 22:12:06
admin

8